close

Belirteç (Artikel) Tablosu
Yazım Sistemi: Alfabesi
Al Bakiyye yapay dilinin yapı taşı kuşkusuz "Türetek Tablosu" olarak adlandırılan listedir. Bu listenin artikel tablosu ise isimler açısından önem teşkil eder. 
Al Bakiyye'de toplam 6 + 1 artikel bulunur. Bunların 5'i isimlerin öncesinde ayrı, 1'i de son ek olarak kullanılır. +1 olarak nitelendirilen artikel ise "Lil" belirteçidir. Yalnızca ulus isimlerinin öncesine getirilmektedir. 

Türet Adı Ek Örnek Al Bakiyye  Türkçe
Bilinen, tanınan insan ya - ye Ya Adam Tanınan insan Bilinen, tanınan herkesçe tanınabilen isimleri betimler.
Bilinmeyen, herhangi bir insan lâ - lê Lâ Adam, Lê Elem Bilinmeyen herhangi bir kişi, ilim Tanınmayan, herhangi, sıradan isimleri betimler
Önemli, bahsedilen insan el - al El Adam Belirli, önemli ve bilinen kişi Bilinen ve özel olan, önem arz eden, kendisine özgü yapısı ile bilinir olan isimleri betimler.
Vugulanılan, tanıtılmak istenen, eylemin asıl mucidi olduğu belirtilmek istenen insan ey - ay Ey Adam Tanıtılacak, vurgulanan kişi Ululaştırılan, dikkat çekilen, tanıtılmaya çalışılan, vurgulanan isimleri betimler.
Bilinmeyen, sadece duyulan ve olduğu bile meçhul olan insan ol Ol Adam Herhangi önemsiz bir kişi Bilinmeyen, görülmeyen ve sadece duyulan veya okunulan isimleri betimler. 
Nesnel yapıya sahip olan belirli insan iy / -riy / -siy Adamıy Belirli nesnesel kişi Herhangi belirli bir ismi ve onun nesnel halini betimler. Mana olarak daha çok "ya-ye" artikeli gibi olup, diğer artikellerden farklı olarak isimlerin sonunda ve bitişik kullanılır.
Ulus isimlerinden önce getirilen artikeldir.  lil Lil Türkña, Lil Doyçña Ulus adı Tüm ulus isimlerinde geçerli artikeldir. 

"Gibs ist balmannû 7 Belirtenç Al Bakiyyefi."
Kategori: Türetek Tablosu | Ekleyen: jungnet (21.10.2020)
Gösterim: 66 | Etiketler: belirteçler, artikeller, artikel | Değerlendirme: 0.0/0
Yorumlar: 0
avatar