close

00:50
Yapay Dil Nedir?
Yapay dil, diğer tanımıyla suni dil toplum arasında konuşulan ve okullarda veya farklı öğretim alanlarında öğrenilen - öğretilen Türkçe, İngilizce ve Almanca gibi dillerden farklı yapıya ve mantığa sahip dildir. İngilizce, Arapça, İspanyolca gibi doğal dillerin aksine geliştiricisi ve kaynağı bilinen dillerdir. Belli dilbilgisi akışına ve günlük kurallar dizisine sahiptir. Zaman içerisinde doğal ve toplumsal olaylarla evrimlemiştir. 

Birden fazla özellik ve yapıda yapay dil bulunur. Bu özellikleri ve türleri yapay dilin amacına göre listelenmektedir. Toplum için mi, bilimsel deney amacıyla mı, film - dizi veya romanlarda kurgusal öyküler için mi hazırlandı? Hangi amaçla hazırlandıysa o amaç ekseninde türeve sahiptir. 

Türkiye'de bilinen en aktif yapay diller;

Al Bakiyye ve Nomuli dilleridir.

Dünyada ilk yapay dil;

Anadolu coğrafyasında doğan Baleybelen yapay dilidir.

Tüm dünyada en popüler yapay diller;

Esperanto, Volapük, Toki Pona, Navi, Klingon ve Sindarin gibi dillerdir. Öyle ki, Google çeviride "Esperanto", Yandex Çeviride "Sindarin" ve Bing çeviride "Kilingon" dilleri için çeviri desteği sunulur. Rastgelelik arama motoruna ait Rastgelelik Çeviride ise "Al Bakiyye" ve "Nomuli" dillerinde çeviri - sözlük desteği verilmektedir. 

Yapay Dil sözcüğünün İngilizce'deki karşılığı "artificial language" olup, daha çok "constructed language" terimleri kullanılır. Tüm yapay dil camiasında ortak bililen kelime ise "constructed language" kelimelerinin kısaltması olan "Conlang" kelimesidir. 

Dünyadaki tüm yapay diller hakkında bilgiyi "Conlang" aramasıyla arama motorlarında yapabiliriz. 
 
Kategori: Âlemî Ukumwû - ΛᒍM..↾↓ᎧMϢᎧ’’ (Faydalı Bilgiler) | Gösterim: 19 | Ekleyen: jungnet | Etiketler: conlang, Dil, constructed language, suni dil, yapay dil, artificial language | Değerlendirme: 5.0/1
Yorumlar: 0
avatar