close

18:52
Klasik Al Bakiyye Alfabe ve Yazı Sisteminin Serüveni
Al Bakiyye yapay dilini geliştirmeye başlamam ilk olarak yazı, harf ve alfabe sistemi ile başladı.
Kendimce belli sesleri belirleyip,  her birine en iyi anlatabilecek işaretleri çizdim. Bu yazı ve harfler ile ilk sürümünü geliştirdim. Sonra dijital ortama taşımaya karar verdim. İlk oluşumunda her harf için Photoshop'ta tek tek ayarlama ve çizim yaptım. Word belgesine görsel olarak ekledim ve bir klasörde tüm harflerin PNG formatların kaydettim. İlk yazımlarımı bu görselleri tek tek kaydederek veya ekleyerek gerçekleştirdim. Ancak bu çok yorucu ve zaman alıcı bir işti. Doğrudan Word belgesinde yazabileceğim, görselleri kopyala-yapıştır yapmayacağım bir sistem gerekiyordu. Ama nasıl? 

Araştırdım ve font yapmanın bir yolunu buldum. Birkaç deneme sonrası sonunda 2 işlevsel font yaptım. Artık Al Bakiyye harfleri ile Word, Photoshop vb. alanlarda yazabiliyordum. Ancak diğer platformlarda yazdıklarım "Latin" harfleri ile görünüyordu veya hiç görünmüyordu. Bunu da çözmeliydim. Al Bakiyye harfleri diğer bilgisayarlarda da görünebilir olmalıydı. Ayrıca her yerde kullanılmalıydı. Bunun için parlak bir fikir geldi aklıma. 

Alfabemde yer alan harflerin tümüne benzer olan, yakın görünen tüm karakter, simge, sembol ve harfleri internette araştırıp topladım. Tüm platformlarda görüntülenebilen harfleri derledim ve bir kombin yaptım. 


Arabî, Latin ve Göktürk harflerinden bir kombin yaparak kendime özgün bir takım işaretler oluşturdum. Doğrudan harf alımından ziyade birleşim sonrası oluşan harflere odaklandım. 
  1. A-E harfleri için Göktürkçe harflerden faydalandım.
  2. B (kalın) harfi için Arap harflerinden b+a (ب + ا) birleşimi yaptım: (با) - Son Hali: (Ḷ)
  3. B (ince) harfi için Rus-Kiril harflerinden faydalandım. (Б)
  4. C harfi için Latin kökenli "C" harfini birebir kullandım: (C)
Diğer harflerin de birtakım serüveni bulunuyor. 

Bazı Harflerin Dönüşüm Süreci

 
1. Sürüm 2. Sürüm SON Sürüm
ما I>
با
ط ط
ك ک
Kategori: TR- Duyuru ve Gelişmeler Blogu | Gösterim: 21 | Ekleyen: jungnet | Etiketler: klasik albakiyye, albakiyye script, albakiyye yazım sistemi, al bakiyye alfabesi | Değerlendirme: 0.0/0
Yorumlar: 0
avatar